post@inkludi.no

Er du jurist og ønsker å bli en del av Norges største miljø innen immaterialretten?

Fast @Patentstyret in Offentlig sektor
  • Innspurten 11c, 0663 Oslo, Norge View on Map
  • Post Date : September 29, 2025
  • Apply Before : October 13, 2025
  • 0 Click(s)
  • View(s) 50
Email Job
  • Share:

Job Detail

  • Job ID 8461

Job Description

Patentstyret er Norges største kompetansesenter for immaterielle rettigheter. Vi er en miljøfyrtårnsertifisert organisasjon med cirka 260 dyktige medarbeidere. Vi holder til i nye, flotte lokaler på Valle i Hovinbyen.

Patentstyret hjelper næringslivet med å sikre de verdiene som blir skapt gjennom nye produkter, innovasjon, forskning og utvikling. I avdelingen Design og varemerke er vi 20 jurister som bidrar til å sikre gode og riktige avgjørelser i saker om varemerker og foretaksnavn. Vi søker nå etter en ny jurist. Er det kanskje deg vi ser etter?

Gjennom fagkunnskap om immaterielle rettigheter, engasjement og en løsningsorientert holdning skal du medvirke til at Patentstyret leverer juridiske avgjørelser og juridiske tjenester av høy kvalitet til kundene våre.

Arbeidsoppgaver

Juristene i Patentstyret behandler nasjonale og internasjonale søknader om varemerker, innsigelser og administrative overprøvinger av varemerker, samt klager på foretaksnavn. Vi veileder kunder innenfor disse fagområdene, holder foredrag og gir råd til kolleger om ulike juridiske spørsmål.

Juristene deltar også i internasjonalt arbeid for utvikling av regelverk og harmonisering av praksis. I tillegg bidrar vi i lov- og forskriftsarbeid nasjonalt.
Varemerkeretten gir innblikk i ulike bransjer, og er preget av skjønnsmessige vurderinger.

Vi søker en jurist som har erfaring med varemerker som raskt kan sette seg inn i saksbehandlingsoppgavene og levere gode resultater etter kort tid.

Arbeidet skjer i tett samarbeid med andre jurister og ulike profesjoner.

Kvalifikasjoner

  • Du må ha mastergrad i rettsvitenskap eller juridisk embetseksamen.
  • Du må ha arbeidserfaring – minst 7 år fra varemerkeområdet.
  • Du må ha god kjennskap til immaterialrett og forvaltningsrett.
  • Du må ha gode språkkunnskaper og behersker norsk og engelsk skriftlig og muntlig.

Personlige egenskaper

  • Du er engasjert og motivert og liker å ta avgjørelser.
  • Du har stor interesse for immaterielle rettigheter, og synes det er et spennende og viktig område.
  • Du har gode samarbeids- og kommunikasjonsevner.
  • Du er fleksibel og kan utføre arbeidsoppgaver der behovet er størst.
  • Du har ambisjoner både på Patentstyrets og egne vegne, og opptrer kompetent, etterrettelig og har høy integritet.
  • Du ser nye muligheter ved bruk av digitale løsninger i forvaltningen av oppgavene våre.

Patentstyret ønsker at alle ansatte skal kjenne til og handle i samsvar med verdiene våre; troverdig, kunderettet, engasjert og løsningsorientert.

Vi legger vekt på personlig egnethet til denne stillingen.

Vi tilbyr

  • spennende arbeidsoppgaver i Norges største juridiske fagmiljø innenfor immaterialrett
  • fleksibel arbeidstid, sommertid og god hjemmekontorordning
  • et godt og sosialt arbeidsmiljø som verdsetter mangfold
  • en variert og fleksibel arbeidshverdag der du i stor grad kan påvirke og ta ansvar
  • gode muligheter til faglig og personlig utvikling i et miljø med dyktige kolleger
  • god pensjonsordning og mulighet for lån i Statens pensjonskasse
  • gode velferdsordninger som trening i arbeidstiden, treningsrom og rabattert kantine
  • nye, flotte lokaler i øverste etasjer på Valle Vision ved Helsfyr

Vi kunngjør stillingen som seniorrådgiver i lønnsspenn fra kr 750.000 til kr 930 000 per år, avhengig av erfaring og kompetanse. For særlig kvalifiserte søkere kan vi vurdere høyere lønn.

Generell informasjon:

Et godt arbeidsmiljø er preget av mangfold, og vi oppfordrer alle kvalifiserte til å søke. Hvis vi får kvalifiserte søkere med funksjonsnedsettelse, hull i CV-en eller innvandrerbakgrunn, vil vi innkalle minste én kvalifisert søker i hver av disse gruppene til intervju. For å bli vurdert som søker i disse gruppene, må du oppfylle noen krav. Les mer om kravene på Statens arbeidsgiverportal.

Vi legger arbeidsforholdene til rette for medarbeidere med funksjonsnedsettelse.

Vi oppfordrer deg til å krysse av i jobbportalen hvis du har funksjonsnedsettelse, hull i CV-en eller innvandrer bakgrunn. Denne informasjonen danner grunnlag for anonymisert statistikk som alle statlige virksomheter rapporterer i sine årsrapporter.

Kontaktinformasjon

Knut A. Bostad
Knut A. Bostad
Seksjonssjef

Other jobs you may like